Spouštové body

Co jsou spoušťové body?

Spoušťové body jsou ztuhlá a velice bolestivá místa ve svalech vyznačující se zvýšeným napětím. Mohou vyvolávat přenesenou bolest v jiných částech těla. Tyto body následně způsobují bolesti svalů, ochablost, omezení pohybu.

Pokud nedojde k odstranění spoušťového bodu, dostaví se řetězový efekt – aby se nahradila funkce zatuhlého svalu, přebírá tuto funkci jiný sval a při jeho přetížení se i na něm vytvářejí spoušťové body. Takto se šíří reakce soustavou svalů.

Jak vznikají spouštové body

Funkcí svalů je pohyb – tedy zkracování a natahování se.To mají na svědomí mikrovlákna zvaná aktin myosin, která do sebe zapadají, jako když propleteme prsty na rukou (=-=-=).

Za normálního stavu po sobě volně kloužou, čímž umožňují zkracování a prodlužování svalu.

1) Když se funkce naruší, vlákna zůstanou v sobě zaklesnutá. Část svalu tedy zůstane trvale stažena a zbytek se musí napnout více, než je normální. To má spoustu následků – v místě spoušťového bodu se prakticky zastaví cirkulace krve.

2) Bez krve zůstává místo neokysličené, hromadí se v něm odpadní látky, které časem mohou vytvořit výrůstky (hrudky vápníku) a samozřejmě způsobuje bolest.

3) Automaticky se pak snažíme používat jiné svaly, abychom se bolesti vyhnuli. Ty ale nejsou zvyklé pracovat za postižené svaly a i v nich se časem začnou vytvářet spoušťové body.

Co je příčinou vzniku spoušťového bodu?

 •  Zranění, nehody, pády a další
  způsobují bolest, která někdy neodejde ani po zhojení rány nebo srůstu kosti, nejspíše utrpěl i sval, kterému nebyla věnována patřičná pozornost při léčbě
 •  Jednorázové přetížení svalu
  přílišnou aktivitou (přehnaným nebo neuváženým tréninkem, nesení příliš těžkého břemene v jedné ruce, ale i dlouhým sezením, špatným držením těla, nevhodnou matrací, nadváhou apod.
 •  Prochladnutí svalu
  průvan, klimatizace, otevřená okénka v autě apod.
 •  Psychika
  stresy a emoční vypětí jsou schopné úplně utlumit přirozenou imunitu a regenerační procesy těla, oblast šíje a krku je u spousty lidí natolik „postižená“ – jasný důkaz toho, co všechno psychika a životní styl dokáže ovlivnit

Cena rekondičních procedur a jejich objednání

Objednávky a rezervace rekondičních procedur přijímáme kdykoli během pracovní doby na telefonním čísle +420 727 813 124. Prohlédněte si aktuální ceník všech služeb. Pro více informací či objednání nás kontaktujte.

Wellness Rychleby v Javorníku hodnocení