5 pilířů přírodně léčebného systému pátera Kneippa

Dne 22. dubna roku 1895 se v Praze v zahradě na Karlíně časně ráno scházejí pánové v kloboucích. Orosená tráva studí na chodidlech – jsou ideální podmínky ke kneippování. „Kneippiáni“ diskutují o heřmánku a svízeli brodíce se mokrými stébly již od čtvrté hodiny ranní…

Bavorský kněz a léčitel Sebastian Kneipp vytvořil v 19. století, období „páry a pokroku“, unikátní systém přírodní léčby. Propagoval celostní pohled na pacienta a věřil v neomezenou moc přírody.

Jeho kniha Meine Wasserkur se během pouhých osmi let své existence dočkala v německých oblastech úctyhodných padesáti vydání. Procedura kneippování, všednost některých wellness rájů dneška, hrdě odkazuje na jeho vodoléčebnou činnost.

Kneippa strhává vodní vír

Sebastian přišel na svět roku 1821 do nepříliš zámožné tkalcovské rodiny. Díky svému snažnému úsilí ale vystudoval teologii v Mnichově. Během náročných studií a současného obstarávání financí vážně onemocněl. Zklamán klasickou medicínou, která mu nedávala šanci na uzdravení, se přiklonil k již tehdy alternativně vyhlížející vodoléčbě. Ta ho nakonec vyléčila.

Usadil se v bavorském městečku Wörishofen, kde po čase začal působit jako místní farář. Brzy se stal vášnivým zastáncem léčby vodou, známým široko daleko. K bavorskému léčiteli jezdili na studium dokonce i lékaři, kteří se nestačili divit. Pomohl tisícům lidí od bolestí a potíží a navracel jim zdraví a radost.

5 sloupů střechy zdraví

Dle Kneippa (ale také Priessnitze) byl příčinou nemocí narušený krevní oběh nebo přítomnost cizorodé látky v těle – cílem bylo oběh rozpohybovat k pravidelné cirkulaci, a cizí látku tak vypudit.

Pět pilířů sestávalo z léčby:

  • vodou: hydroterapie – kneippování, polévání,
  • pohybem: kinezioterapie – pohyb na zdravém vzduchu,
  • bylinami: fototerapie – užívání vhodných bylin,
  • výživou: dietetika – přirozená a prostá strava,
  • duše: psychoterapie – psychická rovnováha.

Kneippování…

Pod  pojmem kneippování si můžete představit otužování, chození naboso v mokré trávě, mělké vodě, nebo dokonce ve sněhu. Zchlazením nohou přimějete krev, aby se „dolů“ dopravila, oblast prokrvila a zahřála – aby cirkulovala.

Pohybem na nerovném terénu rovněž využíváte potenciálu reflexní terapie – masírujete si reflexní body na chodidle. Ty souvisejí se správnou funkcí všech orgánů našeho těla. Při pravidelném kneippování se tak můžete zbavit řady zdravotních obtíží.

… aneb jak studená voda spláchne vaše potíže

Páter Kneipp doporučuje začít zlehka. Zpočátku choďte zhruba 15 minut naboso venku za slunečných dnů. Ve sněhu setrvejte nejvíce 1-2 minuty. Zvolíte-li otužování nohou ve studené vodě po lýtka, upevňujete zdraví močového měchýře, ledvin, žaludku i plic.

Procedura prospívá také křečovým žilám, odstraňuje bolesti hlavy, zubů a posiluje klouby. Zásadní je stimulace krevního oběhu. Ve vodě setrvejte 1-6 minut. Každá procedrua má svá specifická pravidla, která Kneipp z důvodu bezpečnosti doporučuje dodržovat.

Kneippujte i u nás

Principem tzv. Kneippových džberů je střídání koupele nohou ve dvou nádržích – s teplou a studenou vodou. V teplé vodě byste měli vydržet déle, asi jednu minutu, a ve studené jen pár vteřin.

Účinkem procedury je zlepšení prokrvení nohou a celkově krevního oběhu. Oblázky chodidla masírují. Terapie pomáhá při bolestech hlavy a chronicky studených nohou, podporuje otužování.

Jak kázal sám Kneipp: „Nejšťastnějším bude, u koho krev nenarazí na žádné překážky.“

Přijďte si zakneippovat k nám, a pak svůj zážitek sdílejte třeba u nás na facebooku. Těšíme se!

Wellness Rychleby v Javorníku hodnocení